Polski robot bojowy Perun strzela pociskami przeciwpancernymi Pirat
Zakłady Mechaniczne Tarnów przeprowadziły https://www.zmt.tarnow.pl/wordpress/integracja-peruna-z-ppk-pirat-pierwsze-strzelania/”>pierwsze próby przeciwpancernego pocisku kierowanego Pirat, zintegrowanego z autonomicznym, bezzałogowym pojazdem Perun.Cel został wskazany robotowi przez zewnętrzne źródło i trafiony z odległości około 1000 m.
[Ujawnione przez ZM Tarnów testy przeprowadzono pod koniec grudnia 2021 roku na poligonie w Nowej Dębie.W roli podwozia wystąpił kołowy robot Perun, na którym umieszczono zdalnie sterowany moduł uzbrojenia ZSMU A3C, wyposażony w nowe, polskie przeciwpancerne pociski kierowane Pirat.
Co istotne, system celowniczy dla pocisku przeciwpancernego, CLU-P (Command Launch Unit-Pirat), znajdował się około 100 metrów od robota.To jego celowniczy wskazał i podświetlił cel, na który naprowadzony został wystrzelony z Peruna pocisk.
– Ostatnie strzelania potwierdziły poprawność integracji modułu uzbrojenia ZSMU A3C z ppk Pirat.Tym samym Perun stał się pierwszym w Polsce uzbrojonym robotem , który umożliwia prowadzenie skutecznego i bezpiecznego ognia z karabinów maszynowych oraz ppk Pirat – wyjaśnia Damian Jarosz z ZM Tarnów.
Robot Perun z pociskiem przeciwpancernym Pirat
Pirat to opracowany przez zakłady Mesko nowy, lekki pocisk przeciwpancerny krótkiego zasięgu.Pocisk powstał dzięki współpracy z kilkoma partnerami krajowymi, a także ukraińską firmą KKB Łucz.
Pirat ma zasięg do 2,5 km, atakuje cel z góry i samodzielnie naprowadza się na odbitą od celu wiązkę lasera.
Obok wersji odpalanej z lekkiej, naramiennej wyrzutni, Mesko pracuje nad wariantem integrującym wyrzutnię z modułem wskazywania celu, a także nad integracją Pirata z bezzałogową wieżą ZSMU A3C.Udany test tego ostatniego rozwiązania pokazuje rosnące możliwości zarówno Peruna, jak i nowego pocisku przeciwpancernego .
[dziejesie.wp.pl].